Giriş
x
veya
Kayıt
x

veya

Eroin Bağımlılığında (ÇİP) Yöntentemi Nedir ?

Eroin Bağımlılığında (ÇİP) Yöntentemi Nedir ?

Eroin bağımlılığı dünya'da giderek artan bir sorun haline gelmiştir, hasta ve yakınlarının tedavi konusunda inancının düşük olması, çaresizlik ve tükenmişlik hissi tedaviyi daha da güçleştirmektedir. Genel olarak hastaların arındırma tedavisi sonrası taburcu edilerek oral ilaçlar önerilerek ayaktan takiplerinin önerildiği bir tedavi sürecinin işlevselliğinin istenilen düzeylerde olmadığını görmekteyiz.


Bu sıkıntılar göz önünde bulundurulduğunda ülkemiz için yeni tedavi yöntemleri de ön plana çıkmaktadır. Naltrekson, eroinin kişide uyandırdığı haz, öfori gibi duyguları ortaya çıkaran özellikle kappa mü reseptörlerini kapatır. Bu reseptörler işlev göstermediğinde kişi eroinden haz alamaz, isteği azalır, hatta eroin naltreksonla birlikte kullanıldığında başka sistemlerdeki reseptörleri etkileyebileceğinden, bulantı, kusma, solunumu baskılama, hayatı tehdit edebilecek sağlık sorunlarına yol açabilir. Kişinin bu sıkıntıların farkında olması ve yaşaması, eroinle ilgili olumlu duygusal kodları-bilişleri de ortadan kaldırmaktadır.

PELLET NALTREKSON (ÇİP)

Halk arasında çip, palet olarak bilinen pellet naltrekson tedavisi oral tedaviye alternatif olarak çıkmış özellikle motivasyonel artış sağlaması açısından önemli bir yer edinmiştir.


Hasta eroin tedavisi için başvurduğunda karaciğer fonksiyonları, böbrek fonksiyonları, hemogram, sodyum, potasyum, magnezyum, hepatit markerları, hiv testi ve idrarda uyuşturucu uyarıcı madde tarama tetkikleri yapılmalıdır. Bu tetkiklere göre uygun durumlarda ve uygun vakalarda pellet naltrekson planlanabilir. Vitamin, mineral, sıvı replasman tedavileri sağlanarak, idrarda opioid negatifleştiğinde ve hastanın yoksunluk bulguları tamamen ortadan kalktığında pellet naltrekson uygulaması düşünülebilir.


Pellet naltrekson implantın avantajlarını gözden geçirdiğimizde ;
• Cilt altına yerleştirilmesi, günlük ilaç alımı gerektirmemesi
• Yaklaşık 8-12 haftalık etki süresi
• Eroinden haz alamaması, isteğinin azalması, hatta aldığında kişinin hayati riski olduğunu bilmesi nedeniyle uzak durma eğiliminde olması
• Genel olarak hastaların bu tedaviye yüksek motivasyonla başvurusu

Pellet naltrekson (çip-palet) nohut büyüklüğünde olup yaklaşık 2 cm kesi ile cilt altına yerleştirilmektedir, yaklaşık 10 dakika süren ağrısız bir operasyondur.

DİZ PROTEZİ
Akne Oluşumu ve Tedavisi
 

Yorum

Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
Misafir
Salı, 22 Mayıs 2018

Güvenlik Kodu Görseli

Ağız ve Diş
tedavileri

doktorBul

Estetik
tedavileri

doktorBul

göz tedavileri

Göz
tedavileri

doktorBul

Sac tedavileri

Saç
tedavileri

doktorBul


Tüp bebek tedavileri

Tüp bebek
tedavileri

doktorBul

Obezite tedavileri

Obezite
tedavileri

doktorBul

Bel fitigi tedavileri

Bel fıtığı
tedavileri

doktorBul

Diğer<br>alanlar

Diğer
tedaviler

doktorBul

Binlerce hasta akıllı doktor ve tedavi bulma sistemimizi kullandı!
Komisyonsuz, risksiz ve %80'e yakın daha ucuz!...