Giriş
x
veya
Kayıt
x

veya

ÖN ÇAPRAZ BAĞ TAMİRİ

ÖN ÇAPRAZ BAĞ TAMİRİ

Ön Çapraz Bağ Anatomisi

Ön çapraz bağ diz ekleminin stabilizasyonunu sağlayan ana bağdan biridir. Diz ekleminin ortasında bulunur ve dizin öne kaymasını engeller, tam yırtığında hastalar dizde boşalma şikayeti ile hekime gelirler.

Ön çapraz bağ yırtığında risk faktörleri:

1- Çapraz bağın yapıştığı alanda anatomik darlık olması

2- Yaygın bağ gevşekliği bulunması

3- Bozuk zeminde spor yapılması

4- Kadınlarda risk erkeklere göre 4-8 kat fazladır.

Oluş Mekanizması:

Sıklıkla ayak zeminde sabit duruken vucudun diz üzerinde dönmesi sonucunda ortaya çıkar.

Basketbol veya futbol gibi spor ile uğraşanlada koşarken yön değiştirmek için ani yavaşlama sonrasında ortaya çıkar. Ayrıca sıçrama sonrasında diz üzerine kontrolsüz yüklenme de çapraz bağın yırtılmasına neden olabilir. Ön çapraz bağ yaralanması ile birlikte sıklıkla menisküs yırtığı da görülür.

Ön Çapraz bağ yokluğunda diz ekleminin biyomekanik ve kinematiğinin bozulması; menisküs ve diz eklem kıkırdağının anormal yük altında kalmasına , bunun sonucunda da dejeneratif artrit(kireçlenme) meydana gelmesine yol açar.

Hastanın Şikayeti:

Hastanın öyküsü tipik olup, yakınmaları akut ve kronik olmasına göre değişkenlik gösterir.

Akut olgularda (3 haftadan yeni); dizde ağrı, şişlik ve aktif hareket kısıtlılığı, dizi tam düz yapamama, emniyetsizlik hissi, aksayarak yürüme ve yürüme desteğine ihtiyaç duymak temel şikayetlerdir. Ağrı nedeni ile çok fazla yürünmediği için dizde boşalma şikayeti pek fazla görülmez Bazen hastalar spor esnasında dizin dönmesi ile kopma sesi duyabilir.

Kronik Olgularda (3 aydan eski): Koşamama, spor yapamama, ani sıçrama, durma ve dönme hareketlerinde emniyetsizlik hissi ve boşalma nedeni ile hekime gelirler. Üçüncü sıklıkla ise dizde şişme atakları görülebilir. Ön çapraz bağ yırtığı bulunan hastalarda ortalama %50 oranında menisküs yırtığıda bulunabilir. Menisküs yırtığına bağlı kilitlenme ve ağrı şikayeti görülebilir. Ön çapraz bağ yırtığı olan hastalar spor yapabilmekle birlikte ciddi performans kayıpları yaşamaktadır.

Ön çapraz bağ yırtığında akut dönemde kıkırdak hasarı olabilirken, kronik dönemde dizdeki boşalmaların sıklığına göre kıkırdak hasarı oranında artma gözlenir.

Tanı nasıl Konur?

Muayene: Akut yırtıklarda hasta dizinde şişlik ile gelir, diz ileri derece ağrılı ve gergindir, ağrı nedeni ile bazen spesifik muayene testlerini yapmak mümkün olmayabilir.

Kronik dönemde gelen hastaya detaylı diz muayenesi yapılır, bu esnada ön çapraz bağ yırtığı için spesifik testlerde uygulanır.

Görüntüleme Yöntemleri:

Günümüzde en kolay ve en net bulgu veren görüntüleme yöntemi MR dır.

Ön Çapraz Bağ Yırtığı Nasıl tedavi edilmelidir ?

Konservatif (ameliyatsız) mi?, Cerrahi mi?

Son yıllarda cerrahi tekniklerdeki gelişmeler sayesinde birçok bilimsel çalışmada; ameliyat edilmeyen hastalarda klinik sonuçların çoğu olguda kabul edilemez sonuçlara yol açtığı belirtilmektedir. Peki tek seçenek cerrahimi dir?. Cerrahi tedavi tabiki tek seçenek olmamakla birlikte fonksiyonel sonuçlar açısından en iyi seçenektir.

Cerrahi tedavi kararı verilirken dikkat edilmesi gereken durumlar nelerdir?

1-En önemli faktör hastanın yaşıdır.

12-20 yaş arası: Bu yaş gurubunda aktivite düzeyi yüksek olduğu için cerrahi tedavi en iyi seçenektir.

20-40 yaş aralığında: Aktif olan bu yaş gurubunda ameliyat dışı yöntemlerin faydalı olmadığı, spora istekli bireylerde en iyi seçeneğin cerrahi olduğu kabul edilmektedir.

40-60 yaş aralığında: bu hastalarda asıl kriter yaştan çok sportif faaliyetin derecesidir. Özellikle 40 yaş üstü spor yapmayan bireylerde ameliyatsız tedavi yöntemleri başarılı olurken, Koşu veya tenis gibi aktivite düzeyi yüksek spor yapan kişilerde cerrahi tedavi seçeneği ön plandadır.

2- Yaralanmanın şiddeti ve eşlik eden ek yaralanmalar:

Ön Çağraz bağ dışında başka bağ veya menisküs yırtıkları da var ise tedavide cerrahi tedavi ön plana çıkmaktadır.

3- Aktivite tipi ve düzeyi:

Spor yapanlarda yaş ne olursa olsun cerrahi tedavi birinci seçenek olmalıdır.

Cerrahi zamanlaması ne zaman olmalıdır?

Hasta akut dönemde(ilk üç hafta) hekim karşısına gelmiş ise; Profesyonel sporcu ise hemen ameliyat edilmeli, değil ise ve tamir edilebilecek bir menisküs yırtığı yok ise 3 hafta kadar beklenmelidir. Yırtığı oluşturan travmanın etkisi ile diz çevresi yapılarda ödem meydana gelir, bunun üzerine ameliyat travması da eklendiğinde, ameliyat sonrası dönemde nadirde olsa eklem sertliği gelişebilir. Profesyonel sporcularda ise spora dönüşü mümkün olduğunca erken sağlayabilmek için hemen cerrahi tedavi önerilmektedir.

Kronik dönemde(3. aydan sonra) tanı konulan hastalar herhangi bir zaman diliminde ameliyat edilebilirler.

Cerrahi Tedavi Yöntemleri?

Kopan bağın yerine bağ nakli yapılarak tedavi edilebilmektedir. Bağ nakli için kullanılabilen 2 tip bağ vardır. Birincisi kişinin kendi vucudundan elde edilen bağlar(Otogreft), ikincisi ise kadavradan elde edilmiş olan (Allogreft) bağlardır.

Vucuda uyum problemleri ve dayanıklılığının daha az olması nedeni ile günümüzde sıklıkla otogreftler kullanılmaktadır. Ancak bazı sporcularda mevcut yapıyı zayıflatmamak için allogreftler kullanılır.

Otogreftler vucutta bazı farklı bölgelerden elde edilmele birlikte bu gün sıklıkla uyluk arka adelesi tendonları(Hamstring) kullanılmaktadır.

Hamstring tendonları diz eklemi içerisine açılan kemik tüneller içerisine yerleştirilerek değişik yöntemler ile Artroskopik yöntem(kapalı ameliyat) kullanılarak kemiğe tutturulmaktadır.

Komplikasyonlar?

En sık rastlanılan komplikasyon greft alınan bölge ile ilgili ağrı ve kanamadır. Ameliyat sırasına ve sonrasında birtakım komplikasyonlar görülebilmekle birlikte sıklıkla; kanama, Ağrı, enfeksiyon, eklem sertliği ve konulan tendonun gevşemesi veya kompması meydana gelebilir

Ameliyat sonrası Rehabilitasyon:

Ön çapraz bağ tamirinde rehabilitasyon hastadan hastaya değişmektedir.

Bunun nedenleri; Tespitin sağlamlığı, kullanılan greftin tipi ve yerleşimi, Cerrahi işlemin tipi ve yaralanmaya eşlik eden diğer nedenlerdir.

Ön Çapraz bağ ameliyatı Kliniğimizde Profesyonel sporculara ve sporcu kimliği olmayan kişilere başarı ile uygulanmaktadır.

Ameliyat Artroskopik olarak(kapalı yöntemle) yapılmaktadır. Mensiküs yırtığı veya başka ek lezyon bulunup bulunmamasına göre ameliyat ortalama 60-90 dakika arasında sürmektedir. Ameliyat sonrası hastalar rehabilitasyon için 3 gün kadar hastanede yatırılmakta, bu süre zarfında fizik tedavi uygulanmaktadır.

Hastalar ameliyattan 12 saat sonra hemen ayağa kaldırılarak kısmi yük vererek yürütülmektedir. Taburcu olan hastalara Quadriseps kası güçlenene kadar 20 gün süre ile dizlik kullandırılabilmektedir. Masa başı çalışan hastalar 20 gün sonunda işlerine dönebilmekte, ayakta çalışan hastalarda bu süre 45 günü bulmaktadır. Aktif mücadele sporlarına dönmeye 8 ay sonra müsade edilmektedir. Konulan greft ancak ameliyattan 1 yıl sonra maksimum gücüne ulaşır. Bu süre zarfında mutlaka korunması gerekir.

Kadınlarda Depresyon
DENTAL AMALGAM DOLGULAR ZARARLI MIDIR?
 

Yorum

Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
Misafir
Salı, 22 Mayıs 2018

Güvenlik Kodu Görseli

Ağız ve Diş
tedavileri

doktorBul

Estetik
tedavileri

doktorBul

göz tedavileri

Göz
tedavileri

doktorBul

Sac tedavileri

Saç
tedavileri

doktorBul


Tüp bebek tedavileri

Tüp bebek
tedavileri

doktorBul

Obezite tedavileri

Obezite
tedavileri

doktorBul

Bel fitigi tedavileri

Bel fıtığı
tedavileri

doktorBul

Diğer<br>alanlar

Diğer
tedaviler

doktorBul

Binlerce hasta akıllı doktor ve tedavi bulma sistemimizi kullandı!
Komisyonsuz, risksiz ve %80'e yakın daha ucuz!...