Giriş
x
veya
Kayıt
x

veya

KAYIPLARIMIZ

KAYIPLARIMIZ

Yaşantımızdaki insanları çeşitli nedenlerle kaybederiz. Kimisini ölümle, kimisini ayrılıkla, kimisini araya giren küslüklerle. Gidenlerin kimisi geri gelir, kimisi hiç geri gelmez, kimisini ise belki biz görmek istemeyiz. Bütün bunlar yaşantımızdaki kayıpları oluşturur. Kayıp aynıdır ama bizim tepkilerimiz bize göre ve yaşadığımız ilişkiye göre değişir. Ben bu yazımda daha çok ayrıldığımız insanlardan dolayı yaşadığımız kayıplardan bahsetmek istiyorum.

BİTECEK BİR İLİŞKİYİ KİMSE KURTARAMAZ

Kimi kayıplar bize yaşamın sonu gibi gelirken kimi kayıplarda ise içimizi gizli bir sevinç kaplar. Hayatımızdan çıkaramadığımız kişi kendi kendine gitmiştir. Bu yüzden kayıpların şiddeti ilişkinin bizim ona ne kadar değer verdiğimiz ve sahiplendiğimiz ile ilişkilidir. Giden insan biz istemezsek bizi üzemez. “Güzelliğin on para etmez bendeki bu aşk olmasa” diyen Yunus Emre’nin dediği gibi bizim gönlümüzdeki aşktır gideni kıymetli kılan. Bu yüzden gidenin ya da kaybettiğimizin arkasından duyduğumuz acı bize ve kişiliğimize bağlıdır. Eğer çok acı çeken, kendini suçlayan, “O iyiydi ama ben onu üzdüm” diyen, yaptığı olumsuzlukları görmek yerine iyi taraflarına odaklanan ve aslında yürümeyen bir ilişkiyi yürüyor zanneden bir kişi isek kaybettiğimizin arkasından çok üzülürüz. Gerçekçi olup azalarak bittiğini gören bir kişi isek bu farklıdır. Artık yürümüyordur ve bitmesi kaçınılmazdır. Bitecek bir ilişkiyi ise kimse kurtaramaz.
Bir ilişkinin bitmesini istemiyorsak o ilişkiyi yıpratmaktan kaçınmalı, her şeye parmak basıp sevdiğimiz insanı yıpratmamalı, mümkün olduğu kadar sevgimiz ile onu bunaltmamalıyız. Bu çok ince bir çizgidir, bunaltamamak ilgilenmemek olmadığı gibi ilgimiz de onu bunaltmamalıdır. Kimi zaman da biz her şeyi doğru yaparız ama karşımızdaki insan bu ilişkiyi yine de sürdürmek istemez. Onun öncelikleri farklıdır. O durumda bittiğini kabul etmek gerekir. Bittiğini kabul etmemek, “Beni seviyordu, bütün bu yaşananlar yalan değildi” demek ilişkinin bitmesini açıklamaz. Yaşanmış ve bitmiştir. Bunu kabul etmediğimiz sürece kendimizi de üzer, karşımızdaki insanı da bunaltarak birbirimizin yüzüne bakamaz hale gelebiliriz.

İLİŞKİNİN BİTTİĞİNİ KABULLENİN

Benim önerim ilişkinin bittiğini kabullenmektir. (Acı çekmeyi göze alarak) Bittiğini kabullenmediğimiz sürece çekeceğimiz acıyı uzattığımızı akıldan çıkarmayalım. Onu ikna edip bir süre daha denemenin kimseye faydalı olmayacağını unutmayalım. Bir insanın acısını başka bir insanın dindireceğini düşünüp yaşantımıza bizi sevecek insanları koyalım. Koyamıyorsak da acele etmeden önce acılarımızı dindirelim ama bu arada insanlardan kopup kendi içimize de kapanmayalım. Bu acımızın yoğunlaşmasından başka bir işe yaramaz. Dilerim kaybetmeyin ama kaybederseniz de takılıp kalmayın.

ÇOCUKLARIMIZI BEKLEYEN TEHLİKE: SİBER TACİZ
OTİZM KORKULACAK BİR HASTALIK MIDIR?

İlgili Makaleler

 

Yorum

Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
Misafir
Salı, 22 Mayıs 2018

Güvenlik Kodu Görseli

Ağız ve Diş
tedavileri

doktorBul

Estetik
tedavileri

doktorBul

göz tedavileri

Göz
tedavileri

doktorBul

Sac tedavileri

Saç
tedavileri

doktorBul


Tüp bebek tedavileri

Tüp bebek
tedavileri

doktorBul

Obezite tedavileri

Obezite
tedavileri

doktorBul

Bel fitigi tedavileri

Bel fıtığı
tedavileri

doktorBul

Diğer<br>alanlar

Diğer
tedaviler

doktorBul

Binlerce hasta akıllı doktor ve tedavi bulma sistemimizi kullandı!
Komisyonsuz, risksiz ve %80'e yakın daha ucuz!...