Giriş
x
veya
Kayıt
x

veya

ÇOCUKLARIMIZI BEKLEYEN TEHLİKE: SİBER TACİZ

ÇOCUKLARIMIZI BEKLEYEN TEHLİKE: SİBER TACİZ

 Günümüz internet ortamı getirdiği olumluluklar yanında tehlikeleri de barındırmakta, kimi zaman denetimden çıkarak çocuklar ve gençler yönünden tehdit oluşturmaktadır. Özellikle 7-17 yaş arası çocuklar ve gençler bu yönden risk altında olup internet yaşantıları denetlenmediği taktirde vahim sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

ÇOCUKTAN ELDE EDİLEN BİLGİ VE GÖRÜNTÜLER ŞANTAJ UNSURU OLARAK KULLANILIYOR

7-17 yaş arası çocuk ve gençlerin yaşadığı cinsel merak, cinsel tacizler için risk oluşturmaktadır. Bu yaş grubunu çeşitli şekillerde kandırabilen insanlar başlangıçta masumane başlayan yazışmaları daha sonra kamera görüntüleri ile sürdürebilmekte ve daha sonra da elde edilen kamera görüntüleri şantaj amaçlı kullanılarak cinsel istismara yönelebilmektedirler.

TEHLİKE ÇANLARI ÇALIYOR

Türkiye’de internet üzerinden istismara uğrayan 862 çocuk üzerinde yapılan bir araştırma % 62,5’inin kendisini istismar eden kişiyle internet üzerinden, %73,3’ünün facebook, %16.7’sinin ise msn yoluyla tanıştığını ortaya koymuştur. Siber tacizin fiziksel temasa varmasının ötesinde, sözel tacizin, teşhircilik ve pornografik amaçlı çocuk kullanımına kadar varması tehlikenin boyutlarının daha da büyümesine neden olabilmektedir. Bu istismarın sonucunda çocuklarda depresyon, kaygı bozukluğu, cinsel tavır ve işlevlerde bozulma, madde kullanımı ve bağımlılığı riski artmaktadır.

CİNSEL İSTİSMAR TECAVÜZE KADAR GİDEBİLİYOR

Çocuk ve gençlerin siber tacize maruz kalmasında masum arkadaşlık sitelerinde tanıştıkları kötü niyetli insanların onları ikna edip istismar etmeleri kilit roldedir. Tacizcilerin bu yolla elde ettikleri görüntüleri kullanarak şantaj yapmaları ve bu bilgileri cinsellikte daha ileri boyutlara zorlamaları ve hayatlarını iyice mahvettikleri çocuk ve gençlerin ailelerinden korkup durumu onlara anlatamamaları nedeniyle cinsel istismarın tecavüze kadar gidebildiği saptanmıştır.

AİLELER ÇOCUKLARINI SİBER TACİZDEN KORUMAK İÇİN NELER YAPMALI?

Ailelerin çocuklarını siber tacizden korumak için dikkat etmeleri gereken öncelikle hangi sitelere girdiklerini, kimlerle konuştuklarını yakından takip etmek, çocukları hata yapsa bile gelip kendilerine anlatabilmeleri için açık kapı bırakabilmek ve onlara aşırı cezalandırıcı ve korkutucu bir tavır içine girmemektir. Kendilerini istismar edebilecek kişiler konusunda çocuklarını bilgilendirmeleri ve her şeyden öte “Benim çocuğum yapmaz” diyerek aşırı bir güven içine girmemeleri gerekir. Kız ya da erkek, bu yaştaki çocuklar cinsel konuları merak edebilirler, kiminle yazıştıklarını bilmeden kolayca kandırılabilirler ve sonrasında pişman olacakları yaşantılar içine girebilirler. Onları korumak ise bizim görevimiz.

SINAVDAN ÖNCEKİ GECE UYKUSU KAÇARSA
KAYIPLARIMIZ

İlgili Makaleler

 

Yorum

Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
Misafir
Salı, 22 Mayıs 2018

Güvenlik Kodu Görseli

Ağız ve Diş
tedavileri

doktorBul

Estetik
tedavileri

doktorBul

göz tedavileri

Göz
tedavileri

doktorBul

Sac tedavileri

Saç
tedavileri

doktorBul


Tüp bebek tedavileri

Tüp bebek
tedavileri

doktorBul

Obezite tedavileri

Obezite
tedavileri

doktorBul

Bel fitigi tedavileri

Bel fıtığı
tedavileri

doktorBul

Diğer<br>alanlar

Diğer
tedaviler

doktorBul

Binlerce hasta akıllı doktor ve tedavi bulma sistemimizi kullandı!
Komisyonsuz, risksiz ve %80'e yakın daha ucuz!...