Giriş
x
veya
Kayıt
x

veya

Ameliyatsız Gözkapağı Estetiği Mümkün mü?

Ameliyatsız Gözkapağı Estetiği Mümkün mü?

Gözkapağı ameliyatları en sık yapılan estetik ameliyatlar arasında her zaman ilk üç sıradadır. Uygun ellerde cerrahi çok yüz güldürücü sonuçlar verir ve sorunsuz bir biçimde iyileşir, ancak iyileşme süreci gerektiren cerrahi girişimlere herkes sıcak bakmayabiliyor. Bazı kişilerde ise gözkapağı problemleri ameliyatsız yöntemlerle de halledilebilecek derecede hafif olabiliyor.

Son yıllarda gittikçe artan biçimde göz çevresinin cerrahi dışı yöntemlerle tedavisinden bahsedilmekte ve bu yöntemlere ciddi bir talep patlaması yaşanmakta. Bu yöntemler arasında botoks, dolgu, radyofrekans, ultrason, PRP, lazer, kimyasal soyma, plazma tedavisi, ip uygulamaları sıkça gündeme gelmekte. Acaba bu tedaviler ne kadar gerçekçi? En önemlisi, internette bahsedildiği şekilde herkes ameliyat olmaksızın bu yöntemlerle estetik bir görünüme kavuşabilir mi?

Öncelikle belirtmek gerekir ki, cerrahi gerektiren hastalarda cerrahinin yerini hiçbir şey tutamaz, yani cerrahi gerektiren bir hastada bahsi geçen diğer yöntemlerle cerrahiye eşdeğer sonuç elde etmek mümkün değildir. Ne var ki, tek başına cerrahinin de mükemmel sonuç elde edemeyeceği bazı deformasyonlar vardır ve tecrübeli cerrahlar bu durumlarda cerrahi dışı tekniklerden faydalanırlar. Bunların başında botoks ve dolgu uygulamaları gelmektedir.

Amerika’lı bir göz doktoru olan Dr. Alan Scott tarafından 1970’lerin başında geliştirilen botoksun ilk kullanım amacı, şaşılık ve göz çevresinde istemsiz kasılmaları tedavi etmekti. Yıllar boyunca yüzlerinin bir yarısındaki kasılmalar için tedavi olan hastaların o taraftaki çizgilerinin derinleşmediği ve o yarının daha genç kaldığı fark edilince, 1980’lerden itibaren yüz gençleştirmede çığır açan botoks çağı başlamış oldu. Günümüze kadar on milyonlarca kez uygulanan ve her yıl 1 milyondan fazla kişinin ilk kez uygulattığı botoks, oküloplastik cerrahide vazgeçilmez bir yardımcıdır. Ameliyatlarla kombine olarak kullanılabildiği gibi, tek başına göz çevresinin gençleştirilmesi ve özellikle kaşın şekillendirilmesinde oldukça faydalı bir yöntemdir.

Alt kapaktaki mor halkalar ve çökmelerin varlığında, cerrahi gerektirmeyecek boyuttaki problemlerde dolgu uygulamaları oldukça başarılıdır. Bu uygulamalar, kullanılacak materyalin hazır injektörler içerisinde gelmesi ve muayene koltuğunda yapılacak kısa bir uygulamanın ardından kişinin normal yaşantısına devam edebilmesi açılarından avantajlıdır. Yine, dolgularla üst kapaktaki çökmelerin düzeltilmesi, kaş dokusunun dolgunlaştırılarak kapak üzerindeki sarkmaların toparlanması mümkündür.

Yine göz çevresinde sıklıkla radyofrekans, ultrason, dermaroller gibi invazif olmayan cerrahi dışı yöntemlerden sıkça faydalanırız. Bu tedaviler ameliyat alternatifi olmayıp, ameliyat gerektirmeyecek hafif sarkmalar ve çizgilenmelerde başarılıdırlar. Benzer şekilde örümcek ağı diye de popülarize edilmiş olan ip uygulamaları ya da lazerli veya kimyasal soyma uygulamaları da ameliyat alternatifi değil destek tedavilerdir. Tüm bu uygulamalar, henüz ameliyat gerektirmeyen kişilerde koruyucu tedavi olanakları da sağlamaktadırlar. Plazma tedavisi olarak adlandırılan işlemde ise cilt çok yüksek ısı ile soyulmakta ve yüzeyi iyileştiğinde daha sıkı olması amaçlanmaktadır; bu tedavide yağ doku ile ilgili bir işlem söz konusu olmadığı gibi cildin uzun sürede iyileşmesini gerektirdiği için ameliyatlara nazaran bir kolaylık sağlamaktan henüz uzaktır.

Özetle, gözkapağı estetiğinde ameliyatlı veya ameliyatsız olarak çok çeşitli yöntemlerle güzel sonuçlar almak mümkündür. Ön değerlendirmenizi yapacak doktorunuzun hem cerrahi hem cerrahi dışı yöntemlere hakim olması, size en uygun olan tedaviyi sunma imkanını sağlayacaktır. Cerrahi gereken durumlarda alternatif yöntemlere yönelmek para ve zaman kaybına yol açarken, cerrahisiz yöntemlerle halledilebilecek problemleri cerrahi ile çözmeye çalışmak da aynısına neden olmaktadır. Pek çok durumda ise cerrahi harici yöntemlerle desteklenmiş olan başarılı bir ameliyat en mükemmel sonucu verecektir.

Göz Estetiğinde Dolgu Uygulamaları
Çene Eklemi (TemporoMandibular Eklem – TME) Sorunl...
 

Yorum

Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
Misafir
Cuma, 20 Temmuz 2018

Güvenlik Kodu Görseli

Ağız ve Diş
tedavileri

doktorBul

Estetik
tedavileri

doktorBul

göz tedavileri

Göz
tedavileri

doktorBul

Sac tedavileri

Saç
tedavileri

doktorBul


Tüp bebek tedavileri

Tüp bebek
tedavileri

doktorBul

Obezite tedavileri

Obezite
tedavileri

doktorBul

Bel fitigi tedavileri

Bel fıtığı
tedavileri

doktorBul

Diğer<br>alanlar

Diğer
tedaviler

doktorBul

Binlerce hasta akıllı doktor ve tedavi bulma sistemimizi kullandı!
Komisyonsuz, risksiz ve %80'e yakın daha ucuz!...