Giriş
x
veya
Kayıt
x

veya

Kitap: Almanca Tıbbi İletişim

Kitap: Almanca Tıbbi İletişim

Giriş

            Türkiye ve Almanya Federal Cumhuriyeti (Almanya Federal Cumhuriyeti’nden kısaca Almanya olarak bahsedilecektir) yakın siyasi, iktisadi ve sosyo-kültürel ilişkileri olan iki ülkedir. 1960’larda Alman Hükümeti’nin daveti üzerine Almanya’ya çalışmaya giden Türk işçilerinden sonra 1980’lerde Türkiye’de yapılan yeni ve modern turizm tesislerine Alman turistlerin gösterdiği yoğun ilgi sonucu her iki ülke arasında büyük nüfus, mal ve hizmet hareketleri olmuştur. Türkiye ve Almanya arasındaki yoğun nüfus hareketlerine örnek vermek gerekirse 2014 yılında 5.250.036 kişi Almanya'dan Türkiye'ye turist olarak gelmiştir. Aynı yıl 493.592 Türk vatandaşı da Almanya’yı ziyaret etmiştir.[1] Türkiye’ye turist olarak gelenlerin yanı sıra Türkiye’de iş kuran veya mülk edinerek Türkiye’ye yerleşen Alman vatandaşları da mevcuttur.
            Türkiye’ye turist olarak gelen veya yerleşen Alman vatandaşlarının Türk tıp doktorlarının sağlık hizmetine ihtiyacı olmaktadır. Özellikle turistik bölgelerde, Alman hastaların dertlerini daha iyi anlayabilmek ve hastaların sağlık problemlerini daha çabuk çözebilmek için Almanca tıbbi terimleri bilen Türk tıp doktorlarının varlığı Türkiye’de verilen sağlık hizmetinin kalitesini arttıracaktır.
            Dünya Sağlık Örgütü’nün 2015 yılı verilerine göre Almanya’nın nüfusu 80.688.000’dir. Erkeklerde yaşam beklentisi 79 yıl, kadınlarda yaşam beklentisi 83 yıldır. Gayrisafi milli hasılanın %11.3’ü sağlık harcamaları için kullanılmaktadır.[2] Alman Hükümeti, Almanya’da nüfusun giderek artması ve yaşlanması nedeniyle ülkenin ihtiyaç duyduğu tıp doktorlarını yabancı tıp doktorları ile karşılama yoluna gitmektedir. Bu durumda Almanya’da Almanca tıbbi iletişim kurabilen yabancı tıp doktorlarına talep artacaktır.
Türkiye’de ve Almanya’da tıbbi Almanca bilen tıp doktorlarına duyulan ihtiyacın yanı sıra Türkiye’deki birçok tıp doktoru da tıbbi Almanca öğrenerek Almanya’da tıpta uzmanlık eğitimi almak istemektedir. Türkiye’deki tıp fakültelerinden mezun tıp doktorları Almanya’da tıpta uzmanlık eğitimi alabilirler. Ancak, Türk tıp doktorlarının zorluklarla karşılaşmamaları için Almanca tıbbi iletişim konusunda hazırlıklı olmalarında yarar vardır.
Bu çalışma, Almanya’da tıpta uzmanlık eğitimi almak isteyenlere Almanca tıbbi iletişim konusunda yardımcı bir kaynaktır. Ayrıca, Türkiye’de Almanca konuşan hastalarına daha kaliteli sağlık hizmeti sunmak isteyen Türk tıp doktorlarına da temel bir başvuru kaynağı olabilecektir.
Almanca tıbbi iletişim konusunda bir başvuru kaynağı sunmayı amaçladığım bu kitabım ile meslektaşlarıma katkıda bulunabilirsem mutlu olurum.
 [1] Son 10 yılda Almanya'dan Türkiye'ye Gelen Turist Sayısı. Türk Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ITB Berlin 2015 Turizm Fuarı Değerlendirme Raporu. (http://www.tursab.org.tr/dosya/12368/itb-berlin-fuar-raporu-2015-son_12368_503253.pdf)
[2] (http://www.who.int/countries/deu/en/) (Erişim tarihi: 8.10.2016)
 
 
Almanya'da Tıp ve Tıpta Uzmanlık Eğitimi
Multipl Sistem Atrofide Ponsta Haç İşareti
 

Yorum

Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
Misafir
Salı, 22 Mayıs 2018

Güvenlik Kodu Görseli

Ağız ve Diş
tedavileri

doktorBul

Estetik
tedavileri

doktorBul

göz tedavileri

Göz
tedavileri

doktorBul

Sac tedavileri

Saç
tedavileri

doktorBul


Tüp bebek tedavileri

Tüp bebek
tedavileri

doktorBul

Obezite tedavileri

Obezite
tedavileri

doktorBul

Bel fitigi tedavileri

Bel fıtığı
tedavileri

doktorBul

Diğer<br>alanlar

Diğer
tedaviler

doktorBul

Binlerce hasta akıllı doktor ve tedavi bulma sistemimizi kullandı!
Komisyonsuz, risksiz ve %80'e yakın daha ucuz!...