Giriş
x
veya
Kayıt
x

veya

Almanya’da Tıp ve Tıpta Uzmanlık Eğitimi

Almanya’da moleküler biyomühendislik yüksek lisansı ve dahiliye asistanlığı yaptığı sırada edindiği tecrübeleri kaleme alan Dr. Mehmet Eren Yüksel, meslektaşlarına yol göstermek amacıyla yazdığı “Almanya’da Tıp ve Tıpta Uzmanlık Eğitimi” isimli kitabı ile ilgili sorularımızı yanıtladı.
 
 
MT: “Almanya’da Tıp ve Tıpta Uzmanlık Eğitimi” adlı bir kitap yazdınız. Öncelikle kendinizden ve kitabınızdan bahsedebilir misiniz? Bu kitabı yazma fikri nereden doğdu?
 
 
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 2004 yılında mezun oldum. Aynı yıl Türk Eğitim Vakfı ve Alman Akademik Değişim Servisi’nin(DAAD) ortaklaşa sınavla seçtiği öğrencilere verdiği bursu kazanarak Almanya’da Dresden Teknik Üniversitesi’nde Moleküler Biyomühendislik yüksek lisans programına başladım.Yüksek lisans programına devam ederken Türkiye ve Almanya’nın eğitim-öğretim sistemlerini karşılaştırmaya, her iki sistemin olumlu ve olumsuz yönlerini tesbit etmeye çalıştım. Ayrıca, yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra Fachkrankenhaus Coswig ve Greifswald Üniversitesi hastanelerinde dahiliye asistanı olarak çalışırken Türk ve Alman tıp eğitim sistemlerini karşılaştırma fırsatını buldum. Farklı hastanelerde çalışmanın, diğer kültürlerle etkileşmenin, yeni yöntem ve tekniklerle uğraşmanın bilimsel gelişmenin temeli olduğu kanaatine vardım. Bunun üzerine Almanya’da tıpta uzmanlık eğitimi almak isteyen meslektaşlarıma yol gösterecek bir kitap yazmaya karar verdim. 
 
 
 
MT: Türk ve Alman tıp eğitim sistemlerini karşılaştırdığınızda en çok hangi farklılıklar göze çarpıyor?
 
 
 
Almanya’da tıp eğitimi kırk sekiz haftalık uygulamalı eğitimi de içeren toplam altı yıllık bir eğitimdir. Bunun yanı sıra tıp fakültesinden mezun olabilmek için tıp fakültesi öğrencisinin ilk yardım konusunda eğitim alması, üç ay süre ile hastabakıcı olarak hastanede çalışması, dört aylık “famulatur” da denen stajları yapması ve tıp fakültesi eğitimi süresince yapılan sınavlara ek olarak iki kısımdan oluşan tıp sınavında başarılı olması gerekir.
 

Türkiye’de tıp fakültesinden başarıyla mezun olan her tıp doktoru otomatik olarak Dr. (doktor) unvanını alır. Almanya’da ise, tıp doktorlarının Doktor unvanı alarak isimlerinin başında Dr. kısaltmasını kullanabilmeleri için doktora tezi yazmaları ve söz konusu doktora tezini akademik bir jüri önünde sözlü olarak savunmaları gerekir. Ancak doktora tezleri başarılı bulunan tıp doktorlarının Dr. unvanını kullanmalarına izin verilir.
 

Almanya’da tıpta uzmanlık eğitimi süresince yeni teknolojilerin öğretilmesi, öğrenilmesi ve mesleki hayatta kullanılması teşvik edilir. Örnek olarak ultrasonografik incelemelerin genel cerrahi ve iç hastalıkları alanlarında tıpta uzmanlık eğitimi alan tıp doktorları tarafından uygulamalı olarak öğrenilmesi ve kullanılması gösterilebilir. Ultrasonografik inceleme yöntemleri sadece radyoloji anabilim dalında tıpta uzmanlık eğitimi gören tıp doktorlarının değil, diğer dallardaki tıp doktorlarının da öğrenmesi ve uygulaması gereken yöntemlerdendir.
 

Dikkat çeken diğer bir özellik de nöbet ertesi tatillere verilen önemdir. Tıp doktorlarının nöbet ertesi dinlendirilmelerine özen gösterilmektedir. Bu özen, çalışanların amirlerinin iyi niyet göstergelerinden ziyade, çalışanların yasalarla koruma ve denetim altına alınmış çalışma ve dinlenme saatlerinin çalışma hayatında uygulanışının bir göstergesidir. 
 
 
 
MT: Almanya’daki tıp doktorlarına genel bakış nasıl? Örneğin doktorların ücretleri, maaşları nasıl?
 
 
 
Her ne kadar Doğu ve Batı Almanya resmi olarak birleşmiş iseler de Doğu ve Batı Almanya’da çalışan tıp doktorları farklı ücretler alıyorlar. Aynı işi yapan iki tıp doktorundan Doğu Almanya’da çalışanı Batı Almanya’da çalışan meslektaşına göre daha düşük maaş almaktadır. Bu durum da tıp doktorlarının Doğu Almanya’dan Batı Almanya’ya göçünü arttırıyor. Tıpta uzmanlık eğitimi almak üzere asistan olarak yeni işe başlamış bir tıp doktoru Doğu Almanya’da ayda brüt 3200 Euro kazanırken, Batı Almanya’da işe yeni başlayan bir tıp doktoru ayda brüt 3600 Euro kazanıyor. Tıp doktorlarının yıllar geçip de tecrübeleri arttıkça maaşları da artıyor. Buna rağmen Doğu ve Batı Almanya arasında ücret farkı hep devam ediyor. 
 
 
 
MT: Uzmanlığını Almanya’da yapmak isteyenler için ne gibi bilgiler verebilirsiniz?
 
 
 
Almanya’daki hastanelerin laboratuarlarında yapılıp da yayınlanan çalışmaları akademik dergilerde okuyoruz. Fakat Almanya’daki tıp fakültelerine veya hastanelere tıpta uzmanlık eğitimi almak için nasıl başvurulacağı ve nasıl çalışma izni alınacağı birçok kişi tarafından bilinmiyor. İşte bu kitap, Almanya’da tıpta uzmanlık eğitimi almak isteyenleri bilgilendirmek için yazılmıştır. Avrupa Birliği üyesi olan Almanya ve Türkiye arasındaki tıbbi bilgi paylaşımı, tıbbi bilgiyi yaygınlaştırıp insan sağlığına önemli katkılar sağlayabilecektir.
 

Bu çalışmanın amacı Almanya’da tıpta uzmanlık eğitimi almak isteyen meslektaşlarıma güncel ve doğru bilgiyi yalın dille ulaştıran bir başvuru kaynağı sunmaktır. Bu konuda meslektaşlarıma katkıda bulunabilirsem mutlu olurum.

 

Amerika’da Tıpta Uzmanlık Eğitimi Nasıl Alınır?
Akciğer Metastazlarının Lazer İle Tedavisi
 

Yorum

Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
Misafir
Salı, 22 Mayıs 2018

Güvenlik Kodu Görseli

Ağız ve Diş
tedavileri

doktorBul

Estetik
tedavileri

doktorBul

göz tedavileri

Göz
tedavileri

doktorBul

Sac tedavileri

Saç
tedavileri

doktorBul


Tüp bebek tedavileri

Tüp bebek
tedavileri

doktorBul

Obezite tedavileri

Obezite
tedavileri

doktorBul

Bel fitigi tedavileri

Bel fıtığı
tedavileri

doktorBul

Diğer<br>alanlar

Diğer
tedaviler

doktorBul

Binlerce hasta akıllı doktor ve tedavi bulma sistemimizi kullandı!
Komisyonsuz, risksiz ve %80'e yakın daha ucuz!...