fbpx
Giriş
x
veya
x
x
Kayıt
x

veya

social facebook social twitter instagram WhatsApp iletişim numaramız: +90 552 322 82 62

TİP2 DİYABETİN CERRAHİ TEDAVİSİ

transit-bipartition-_20180414-085734_1

Tip 1 diyabet vücudumuzdaki pankreasın hasar görmesi ve  insülin üretemez hale gelmesi ile ortaya çıkan bir durumdur. Tip 1 diyabette insülin tedavisi mutlaka en başından itibaren gereklidir ve bu hastalar insülin kullanmadıkları takdirde yaşamlarını idame edemezler.

Tip 2 diyabet ise toplumda daha çok görülmekte ve hastaların yaklaşık %90’ının oluşturmaktadır. Tip 2 diyabet daha çok genetik faktörlerin hazırladığı insülin direncinin hastaların çok büyük bir kısmında yer aldığı ama bunun yanı sıra insülin salgılama bozukluğunun da olduğu bir diyabet tipidir.

Tip 2 diyabetik hastalarda yaşam tarzı değişiklikleri, beslenmenin düzenlenmesi, egzersiz yapılması ve bununla birlikte oral antidiyabetiklerin öncelikle kullanılması söz konusudur. Ancak ilerleyen dönemlerde Tip 2 diyabetik hastaların da insülin salgılama kapasitelerinin azalması sonucunda insülin salgılama yetersizliği olan konuma ilerleyebilmektedirler.

Kilo fazlalığı, diyabet, kolesterol ve tansiyon yüksekliği ile seyreden tabloya Metabolik Sendrom ismi verilmektedir. Metabolik Sendromun ameliyat yöntemleri kullanılarak tedavi edilmesine Metabolik Cerrahi adı verilmektedir.

Cerrahi tedavi ile tip 2 diyabet hastalarında  , vücutta var olan ancak kullanılamayan  insülin kullanılabilir hale getirilir.Cerrahi , insülin duyarlılığını artırdığı için diyabet süresi daha kısa olan ve endojen insülin rezervi daha yüksek olan hastalar metabolik cerrahi uygulamalarından daha fazla fayda görmektedirler.

Günümüzde   günlük diyet ile tüketilen gıdaların içeriğinde ciddi değişiklikler olmuştur . Artık tüketmekte olduğumuz gıdaların önemli bir bölümünü rafine,işlenmiş gıdalar oluşturmaktadırlar. Bu sebeple gıdalar adeta bir ön-sindirime uğrayarak daha midededen çıkarçıkmaz tama yakın sindirilmektedir. Daha da önemlisi alınan bu ürünleri çoğu yüksek kalorili  gıdalardan oluşturmaktadır. Sonuçta ince barsak son kısmına gelen içerik, gıda içeriği açısından oldukça fakirleşir ve bu kısımdan yer alan barsak hormonların etkileri de azalır  ve vücutta zaten var olan insülin kullanılamaz . Bu durum Metabolik Cerrahi uygulamalarının temelini oluşturur.

Kısaca, metabolik cerrahi uygulamaları ya yiyecekleri ince barsak son kısmına  götürür ya da ince barsak son kısmını  yiyeceklere götürür.Mide üzerindedeki açlık hormonunada müdahele edilmesi ile beraber tamamlanır ameliyat.

Hastanede kalış süreci  gün olup aynı gün operasyondan 5-6 saat sonra ayağa kalkıp genel ihtiyaçlarını karşılabilmektedirler hastalarımız.Ameliyatın kapalı olabilmesi iyileşme konforunu arttırmaktadır.Çoğu zaman ilk gün itibari ile şeker düzeyleri normale dönmektedir.

Dudak Damak Yarığı
Meme Büyütme Estetiği

İlgili Makaleler

 

Yorum

Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
Misafir
Çarşamba, 26 Şubat 2020

Güvenlik Kodu Görseli

Ağız ve Diş
tedavileri

doktorBul

Estetik
tedavileri

doktorBul

göz tedavileri

Göz
tedavileri

doktorBul

Sac tedavileri

Saç
tedavileri

doktorBul

 

Tüp bebek tedavileri

Tüp bebek
tedavileri

doktorBul

Obezite tedavileri

Obezite
tedavileri

doktorBul

Bel fitigi tedavileri

Bel fıtığı
tedavileri

doktorBul

Diğer<br>alanlar

Diğer
tedaviler

doktorBul

Binlerce hasta akıllı doktor ve tedavi bulma sistemimizi kullandı!
Hızlı, risksiz ve %70'e yakın daha ucuz!...